Dış Cephe Mantolama

Binaların dış cephesine yeni çıkan yasa gereği yapılması mecburi olan bir sistemdir. Söz konusu işin yapım aşamaları: binaların dış cephesine öncelikli olarak ilgili uygulamaya hazır hale getirilir. Bozuk zeminler düzeltilir. Daha sonra ısı yalıtım levhaları şaşırtmalı şekilde yapıştırılır. Üzerine ince kat sıva ile yukarıdan aşağıya doğru file uygulaması yapılır. İkinci kat sıva, üzerine mineral sıva yapılarak astar, boya uygulaması yapılarak işlem tamamlanır.

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan fazla enerji tüketimi ile birlikte enerjiye harcanan masraf çok fazla olabilmektedir. Bu enerji tasarrufu temel ihtiyaçlarımız için de olunca kısma, tasarruf etme gibi imkânları da tanımadığı için de bir yapının hem yazın hem de kışın ısı yalıtımlı olması enerji tasarrufu için bulunmaz bir fırsattır. Bu fırsat için de Urla da dış cephe mantolama işlemi ile de yazın sıcaktan kışın da soğuktan korunabilme imkânı gereksiz enerji tasarrufunun önüne fazlaca geçebilmektedir.

Dış cephe kaplamaları uygulamalarının ilk çıktığı zamanlarda isteğe bağlı olarak yapılırken günümüzde bu durum değişmiş ve yeni çıkarılan yasa gereğince de dış cephe mantolama işlemeleri zorunlu hale getirilmiştir. Oldukça geniş yelpazede inşaat sektöründe hizmet veren Urla Livart İnşaat yapılarda iç cephede olduğu kadar dış cephe mantolama işlemlerini en doğru şekilde gerçekleştirilmektedir. Dış cephe kaplamaları yalnızca ısı ve ses yalıtımı için değil bir binanın uzun ömürlü olmasına, binaya değer katmasına ve tüm bunların yanında bina ya da yapı sahiplerine kaliteli yaşam alanları sunmaya fayda sağlayabilmektedir.

Dış cephe mantolama işlemeleri dış duvarın tamamını çevreleyen, sımsıkı saran ısı küplerinden oluşan engellerden oluşan sistem ile gereksiz olan enerji kayıplarını önüne geçmektedir. Bina yapılarının maliyetini fazlaca düşürmesi bakımından büyük avantaj sağlamaya da katkı sağlayan dış cephe mantolama ısıyı en verimli şekilde de kullanmaya yardımcı olmaktadır. Dış cephe mantolama uygulamalarının faydaları kısaca şöyledir:

  • Isı yalıtımı ile ortaya çıkan konfor
  • Isı yalıtımı ile gereksiz kayıpların önüne geçilmesi ve kazançların artması
  • Yoğunlaşmanın önün geçilmesi yani sıcak ile soğuk havanın içerden sızıp su buharı taşıması ile kapasitenin düşüşü ile katmanda oluşan yoğunlaşmadır.
  • Ortaya çıkacak ısı köprülerinin yok olması
  • Herkesin yıllardı en büyük sorunu olan duvarlarda ortaya çıkan rutubetin tamamen ortadan kalkması,
  • Özellikle binalarda, yapılarda olması gereken yangına karşı oluşturduğu direnç ile yüksek performanslı yangına karşı koruma özelliği,
  • Dış cephe mantolama ısı yalıtımının yanında ses yalıtımının da sağlanması ile dışarıdan gelen yüksek seslerden korunabilme imkanı tanımaktadır. Yaşam kalitesini en üst seviyeye taşıyan oldukça önemli kayda değer bir özellik de dış cephe mantolama uygulamalarını en iyi şekilde gerçekleştiren Urla Livart İnşaat ile sizlerin hizmetine sunulmaktadır.